Žilina postupuje do 2. kola súťaže Európske hlavné mesto kultúry 2026

Mesto Žilina postupuje v súťaži Európske hlavné mesto kultúry 2026 do 2. kola. Spolu so Žilinou sa do užšieho výberu dostali aj mestá Nitra a Trenčín. Výsledky dnes po 15:00 hod vyhlásilo na svojich stránkach Ministerstvo kultúry SR.

Vo štvrtok, 4. februára absolvoval projektový tím 30-minútovú online prezentáciu a následnú 60- minútovú sekciu otázok a odpovedí pred 11-člennou medzinárodnou porotou. Kvôli aktuálnej pandémií sa netradične každé kandidátske mesto pripojilo do online stretnutia z vlastného miesta. V Žiline sa prezentačný tím, zložený z 10 členov projektového tímu, zástupcov neziskového sektora, ako aj reprezentantov mesta Žilina, Frýdek-Místek a Bielsko-Biala, rozhodol využiť pre tento účel rozostavané dielo Sphéra od umelca Juraja Gábora v Novej synagóge v Žiline. Dnes sa tak úspešne zavŕšil ročný proces prípravy celej kandidatúry mesta Žilina, ktoré sa rozhodlo uchádzať o titul spolu s partnerskými mestami Bielsko-Biala v Poľsku a Frýdek-Místek v Českej republike pod názvom Žilina Beskydy 2026 a so sloganom “Okno príležitostí”.

Medzinárodný panel bol zložená z 11 expertov na oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu – z Fínska, Dánska, Rumunska, Španielska, Bulharska, Holandska, Poľska, Portugalska, Francúzska a dvaja zo Slovenska. Porota hodnotí prihlášky podľa šiestich hlavných kritérií – príspevok k dlhodobej kultúrnej stratégii, kultúrny a umelecký obsah, európsky rozmer, dosah – účasť miestnych obyvateľov, manažment a riadenie a schopnosť dosiahnuť ciele.

“Osem miest na seba zobralo veľkú výzvu, nielenže sa rozhodli zúčastniť súťaže o prestížny titul a pripravili vynikajúce návrhy, ale urobili to v mimoriadne náročných podmienkach pandémie COVID 19. Aj panel expertov mal neľahkú úlohu, prečítali sme si prihlášky, pozreli sme si prezentácie miest, online sme sa stretli so všetkými tímami, položili sme im otázky, ktoré nám pomohli získať všetky potrebné informácie a potom sme sa nejaký čas radili, aby sme pripravili záverečné odporúčania. “ vyjadrila sa predsedníčka poroty Pavlina Florjanovič.

Žilina postúpila do 2. kola súťaže spolu s ďalšími dvomi kandidátskymi mestami – Nitra a Trenčín. V druhom kole sa od kandidátov očakáva, že ďalej rozvinú pripravovaný program, prehĺbia svoju stratégiu a zlepšia konkrétne oblasti svojej kandidatúry. Druhá, detailnejšia prihláška bude predložená v auguste 2021, následne porota navštívi kandidátske mestá v priebehu septembra a celý proces bude zavŕšený záverečnou prezentáciou všetkých miest pred porotou. Víťaz titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 za Slovensko bude známy do konca roku 2021.

Viac informácií nájdete na stránke https://zilina2026.eu/.

Napíšte mi