Vráťme parkovaciu politiku späť do rúk mesta

Vráťme parkovaciu politiku späť do rúk mesta

Žilina, podobne ako väčšina miest na Slovensku, čelí problémom s dopravou a parkovaním. Žijeme v meste, ktorého cesty a ulice neboli navrhnuté na súčasné množstvo áut. Bývame na sídliskách, ktoré nemajú vybudované dostatočné parkovacie kapacity.

Akoby to nestačilo, v centre mesta sa musíme vysporiadať so systémom plateného parkovania, ktorý nám oprávnene dvíha tlak. Nevýhodná zmluva mesta so Žilinskou parkovacou spoločnosťou traumatizuje Žilinu už od čias Jána Slotu, kedy vznikla. Peniaze, ktoré hádžeme do parkovacích hodín, nejdú do rozvoja žilinských ciest a parkovania, ale z veľkej časti do súkromných rúk. A mestská polícia, miesto toho, aby chránila našu bezpečnosť, zakladá papuče a vyberá od ľudí pokuty pre súkromnú spoločnosť.

 

Zmluva, ktorá upravuje systém plateného parkovania v Žiline platí až do roku 2023. Ja tvrdím, že je načase túto tému otvoriť skôr a vrátiť parkovaciu politiku v Žiline okamžite do rúk mesta. A mám na to niekoľko konkrétnych dôvodov:

 

  • Zmluva je pre mesto nevýhodná, a treba ju okamžite zrušiť
  • V rukách mám 4 rôzne právne analýzy, všetky tvrdia, že zmluva je dokonca právne neplatná a mesto by od nej malo jednostranne odstúpiť
  • Parkovacia spoločnosť je síce majetkovo vo väčšinovom vlastníctve mesta, ale rozhodovacie právo je na strane súkromnej spoločnosti SIRS, ktorú zastupuje pán G. Trabelssie
  • 40% ziskov z parkovania, ročne až 200-tisíc EUR, ide na účet súkromnej spoločnosti, ktorá nevlastní naše mestské ulice, len osadila parkovacie hodiny. Tieto peniaze by sme mohli investovať do obnovy chodníkov a ciest.
  • Pokuty za parkovanie vyberajú žilinskí mestskí policajti, namiesto toho, aby v tomto čase pomáhali občanom
  • V zmluve je dokonca klauzula, ktorá mestu bráni zásadne meniť svoju parkovaciu politiku bez súhlasu SIRS.
  • Systém je nemoderný, platí sa len v hotovosti a nie je umožnené objednať parkovanie cez SMS, čo by dnes už mala byť samozrejmosť

 

Zmluva síce konči v roku 2023, ale v prípade, že v Žiline zvíťazí primátorský kandidát pána Trabelssieho, nič nebráni tomu, aby bola zmluva predĺžená. Tak by táto situácia nevýhodná pre mesto aj nás, ako jeho obyvateľov, pokračovala. Aj o toto sa hrá v týchto voľbách. Preto sa ako kandidát na primátora chcem zaviazať k tomu, že okamžite po nástupe do úradu otvorím tému parkovacej spoločnosti s cieľom nastaviť nové pravidlá a v prípade potreby som pripravený zmluvu vypovedať.

Ak chcete zmenu parkovania v Žiline podporiť, máte možnosť pridať svoj podpis k petícii za vrátenie parkovania do rúk mesta.