V Žiline sa skončila sezóna zdieľaných bicyklov, do ulíc sa vrátia opäť na jar

Vyše 147-tisíc užívateľov si v tomto roku vypožičalo v Žiline zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA. K dispozícii boli bicyklistom od mája do začiatku decembra na 20 staniciach v meste. Epidemiologická situácia poznačila aj aktuálnu sezónu bikesharingu, ktorá začala o jeden mesiac neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Do užívania by sa mali bicykle vrátiť opäť na jar. Presný dátum bude závisieť od poveternostných podmienok a platných preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Počas zimných mesiacov čaká bicykle generálna oprava.

Žilinčania a návštevníci krajského mesta si mohli tento rok vypožičať celkom 120 bicyklov. V novej sezóne pribudli v staniciach aj ďalšie stojany na bicykle, dnes je ich na 20 miestach v meste spolu 192. Najaktívnejší užívateľ si v tomto roku vypožičal bicykel 621-krát, druhý 513-krát a tretí v poradí 439-krát. Podľa štatistiky prevádzkovateľa systému zdieľaných bicyklov, spoločnosti ARRIVA, sa najviac výpožičiek uskutočnilo v letných mesiacoch, najviac v auguste vyše 29-tisíc, v júli 28 937 a v júni 24 572. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia aktuálnej sezóny číslo 30 299.

Teším ma, že aj napriek zložitej situácii v súvislosti s koronavírusom, bol systém zdieľaných bicyklov v našom meste aj v tomto roku využívaný. Jednou z mojich osobných priorít je podporovať také riešenia mobility v meste, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a vytvárajú alternatívu k zaužívaným spôsobom dopravy, najmä osobnými autami. Bezuhlíková mestská mobilita si nachádza stále viac priaznivcov, čo je dlhodobý trend v zahraničí a veľmi vítam, že sme sa rovnakým smerom vydali aj v meste Žilina.

Viac sa dočítate na http://www.zilina.sk/?page=ukazspravu&id=17091

Napíšte mi