Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie vykrikovanie na sociálnych sieťach

Jedným z mojich predsavzatí ešte ako kandidáta na primátora bolo, že ak uspejem, nebudem ignorovať žiadne problémy, ani tie najťažšie. Jednoznačne najtvrdším orieškom boli vzťahy mesta so spoločnosťami podnikateľa G. Trabelssieho. Aj tejto výzve sme sa postavili od začiatku čelom.

Pokus o odvážne riešenie

Rozsah a hĺbka problému prekvapí každého, kto sa do neho naozaj ponorí. Špičkoví právnici strávili rok prípravami a rokovaniami o návrhu vysporiadania vzťahov medzi mestom a spoločnosťami skupiny SIRS. Výsledný návrh ponúkol v decembri 2019 cestu ako mesto vymaniť zo všetkých toxických vzťahov jedným rozhodným ťahom a zároveň mestu prinavrátiť stratený majetok. Bohužiaľ sa v zastupiteľstve nenašlo dosť odhodlania a často ani pochopenia pre toto rázne riešenie a Žilina tak stratila veľa cenného času.

Nová stratégia a prečo by sme v nej mali vytrvať

Po tomto neúspechu sme sa samozrejme nevzdali, ale zmenili sme taktiku. Namiesto jedného rázneho kroku ideme sériou menších premyslených krokov, ktoré postupne prinášajú výsledky. Na pamäti musíme mať jednu zásadnú vec – mesto v dávnej minulosti nevýhodné zmluvy podpísalo úplne dobrovoľne a dobrovoľne sa nimi aj roky riadilo. Napádať takéto zmluvy súdnou cestou už dnes nemá význam. Tam, kde má zmysel sa súdiť, sa už mesto súdi. Tam kde má zmysel rokovať, rokujeme:

  • Úspešne vymáhame podlžnosti na daniach od spoločností skupiny SIRS aj pohľadávky voči Žilinskej parkovacej spoločnosti, vrátane úrokov z omeškania.
  • Požiadali sme o vystúpenie zo Žilinskej parkovacej spoločnosti, s cieľom vymôcť ostávajúce pohľadávky a tvoriť vlastnú parkovaciu politiku. 
  • Súdime sa so spoločnosťami SIRS za bezdôvodné obohatenie v súvislosti s pozemkami pod OC Mirage
  • Podali sme trestné oznámenia na neznámeho páchateľa v súvislosti s predošlým hospodárením v Žilinskej parkovacej spoločnosti
  • Aktívne spolupracujeme s VÚC na prevode areálu na Karpatskej do rúk župy a sme pripravení sa podieľať na dokončení rozostavaného športového komplexu.

V sporných veciach sa nám darí posúvať vpred a nachádzať riešenia v prospech Žilinčanov. Z najvážnejších tém dnes zostáva otvorená už len otázka haly na Bôriku a parkovania v centre mesta, ktorý sa vyrieši spustením novej mestskej parkovacej politiky v júni 2023.

Ekonomické záujmy na radnici? Rovnaký meter pre všetkých. 

V našom meste existujú aj iné podnikateľské skupiny s ekonomickými záujmami, pred ktorými je dobre mať sa na pozore. Ako primátor trvám na tom, aby pravidlá platili rovnako pre každého a situácia podobná SIRS sa neopakovala. Posledné štyri roky som bol garantom toho, že sa nič také nestalo a nestane.

Nie všetkým podnikateľským záujmom v Žiline sa tento postoj a súčasný stav pozdáva a budú sa určite snažiť súčasné vedenie mesta vymeniť. Pripravme sa preto na silnú predvolebnú antikampaň.

Napíšte mi