Moje myšlienky dnes patria ľuďom Ukrajiny

To, čo sme do poslednej chvíle považovali za nemožné je dnes ráno skutočnosťou. Za našimi hranicami vypukla otvorená vojna. Ako mnohí Slováci, aj ja mám na Ukrajine známych a priateľov. Dnes na všetkých týchto ľudí intenzívne myslím a na všetkých Ukrajincov. Na ľudí ako sme my, ktorí ešte včera ráno brali svoje deti do škôl, škôlok, išli do práce a dnes v ich bezprostrednom okolí dopadajú ruské rakety a zomierajú ich blízki.

Myslím na ľudí v našom partnerskom meste Dnipro, ktoré ma len pred niekoľkými mesiacmi uchvátilo svojou krásou, úrovňou kultúry, verejnými priestranstvami… A môžem len krútiť hlavou nad tým, čoho sme dnes svedkami a pýtať sa, ako to skončí.

Tento príspevok by som písal a použil podobné slová, ak by sa obeťou vojenskej agresie stal ktorýkoľvek z našich blízkych susedov, či je to Ukrajina, Poľsko, Nemecko, či Rusko alebo ktokoľvek iný…presadzovanie záujmov vojenskou silou takýmto spôsobom by malo byť v Európe 21. storočia absolútnym tabu.

Pripájam sa k výzvam mnohých ďalších osobností v tento deň – buďme spolupratriční voči sebe navzájom aj voči Ukrajincom, nepodliehajme dezinformáciám, nenechajme sa rozbiť zvnútra. Je dosť možné, že nás čakajú ťažké časy.

Napíšte mi