Kto je Peter Fiabáne?

Kto je Peter Fiabáne?

Som rodený Žilinčan, 31 rokov ženatý s manželkou Annou, s ktorou máme a spoločne sme vychovali dve deti – 30 ročného Michala a 27 ročnú Martinu.

 

 

Detstvo, mladosť a vzťah k športu

Narodil som 29. júna 1963 v Žiline na Radlinského. Väčšinu svojho života som ale žil na Hlinách, na Saleziánskej ulici. Tu som prežil detstvo typické pre tú dobu, každý deň vonku s kamarátmi, potýčky s chalanmi z iných štvrtí a kopec zábavy.

Rodinné prostredie významným spôsobom formovalo môj pohľad na svet – kultúrne aj hodnotovo. Časté výlety do hôr vo mne vytvorili veľmi silný vzťah k pohybu a k prírode. Doma sme mali vždy veľkú a plnú knižnicu. Starý otec bol riaditeľ Žilinského divadla, kde môj otec Milan nastúpil ako mladý herec a dramaturg. Neskôr, v roku 1968 sa v Žiline otec angažoval  na strane pro-reformných síl, za čo bol po nástupe normalizácie vyhodený z práce. Do dôchodku pracoval ako pedagóg na Žilinskom Konzervatóriu.

Základku som vychodil na Hlinách VII. Ako 10 ročný som začal trénovať v Klube športového potápania Delfín. Pôsobenie práve v tomto klube vo mne vytvorilo celoživotný vzťah k športu a zvlášť k plávaniu. Popri tom som pod vedením známeho pána učiteľa Šupku absolvoval dramatický odbor LŠU. Obidve tieto záľuby – šport a herectvo sa so mnou niesli aj počas stredoškolských štúdií na gymnáziu v Rajci. Nakoniec prevážila láska k športu a vysokú školu som strávil v Bratislave na FTVŠ, kde som vyštudoval učiteľstvo, odbor televýchova/ruština.

Otec, učiteľ a tréner

Pôvodným vzdelaním som učiteľ, absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia v roku 1987 som absolvoval povinnú 1-ročnú vojenskú službu na prieskumnom prápore v Janoviciach. Počas tohto obdobia sa nám narodil syn Michal. Otri roky neskôr dcéra Martina.

Po návrate z vojenskej služby som niekoľko rokov (1988 – 1992) pôsobil ako učiteľ telesnej výchovy na základnej škole na Závaží v Žiline. V tom istom období som začal popri zamestnaní pôsobiť ako tréner v Klube športového potápania Delfín Žilina a neskôr, v rokoch 1992 – 1995, som bol trénerom slovenskej reprezentácie v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní.

V roku 1992 som odišiel zo školstva a 5 rokov som pracoval ako obchodný zástupca v zdravotníckej oblasti.

Plavecký klub Nereus

V roku 1997 som založil Klub plaveckých športov Nereus Žilina. Plávanie, šport a práca s mládežou sa tak definitívne stali mojou prácou a životným poslaním. Počas posledných dvoch dekád som zastával dlhé roky funkciu riaditeľa plaveckej školy a súčasne aj funkciu predsedu športového klubu Nereus. Už 20 rokov sa snažím, aby Žilinčania vedeli plávať, aby im plávanie prinášalo radosť a aby aj prostredníctvom plávania bol ich život kvalitnejší a plnohodnotný.  Za tie roky Nereus vyrástol v najväčší plavecký klub na Slovensku, vychovali sme generáciu reprezentantov a slovenských rekordérov, naučili sme viac ako 15 000 detí plávať. Žilinskí plavci  a náš klub získali na Slovensku veľmi silné meno. Ja sám som bol rokoch 2008 – 2012 predsedom Slovenského plaveckého zväzu.

 

Dnes Nereus zastrešuje nielen plávanie, ale aj triatlon a vodné pólo. Pomáhame iným športovým organizáciám v Žiline, ale aj na celom Slovensku s ich rozvojom a organizujeme veľké športové podujatia ako je Veľká jarná cena Žiliny a hlavne Žilinský triatlon, ktorý v r. 2018 získal štatút Európskeho pohára juniorov. Každopádne, šport a podnikanie ma v živote naučili nikdy sa nevzdávať a vždy hrať fér.

Občiansky život

Zmysel pre fair play ma sprevádza aj v mojom občianskom živote. Môj záujem o verejné dianie a silný vzťah k Žiline ma priviedol k práci poslanca mestského zastupiteľstva. Prvý krát som kandidoval v roku 2002. Vždy som sa snažil byť aktívnym poslancom, ktorý ľudí spája. Zažil som posledné roky Jána Slotu a bol som vtedy jedným z tých, ktorí sa mu postavili na odpor. Dnes, tak ako vtedy, opäť cítim, že Žilina potrebuje vykročiť z miesta a naplniť svoj zanedbaný potenciál.

Žilina, to je pre mňa celoživotný príbeh plný zážitkov, spomienok, úspechov aj pádov. Je to mesto, v ktorom som sa narodil, vyrastal a v ktorom chcem ostať  po zvyšok svojho života. Preto mi veľmi záleží na tom, aby Žilina využívala maximum svojho potenciálu a bola tým najlepším domovom pre svojich obyvateľov. Aby bola mestom, v ktorom ľudia túžia žiť!

Ako poslanec som okrem iného:

  • zaviedol moderný grantový systém
  • navrhol vznik športovej žiackej ligy
  • spoluzakladal anketu Športovec roka
  • presadil revitalizáciu lesoparku Chrasť
  • pretlačil viac financií pre žilinské školy
  • zabojoval za záchranu starého trhu
  • presadil 100% navýšenie podpory športu

…a som odhodlaný vykonať oveľa viac.

Vo voľnom čase aktívne športujem, venujem sa turistike a cykloturistike, úspešne som absolvoval niekoľko maratónov a pretekov v triatlone, vrátane niekoľkých Ironmanov. Ak  mi zostane voľný čas na oddych, tak si rád pozriem dobrý film, alebo prečítam kvalitnú knihu.

 

Moje životné motto: „V živote nás nestretávajú problémy, ale výzvy.“

Leave a reply