Doprave v Žiline konečne svitá na lepšie časy

Za posledné dekády sme si už zvykli, že dopravná situácia v Žiline je komplikovaná. Dobrou správou je, že tento trend sa už čoskoro začne otáčať vďaka niekoľkým veľmi zásadným krokom.

Osud dopravy v Žiline ovplyvňujú dve gigantické investície – výstavba tunela Višňové a rekonštrukcia žilinského železničného uzla. Konštrukcia tunela je napriek komplikáciám vo finálnych štádiách a jeho dokončenie prinesie mestu po rokoch obrovskú úľavu. Rekonštrukcia železničného uzla síce aktuálne spôsobuje viacero dopravných obmedzení, ale odmenou nám bude množstvo novej dopravnej infraštruktúry vrátane mostov, chodníkov a cyklotrás. Tie uľavia centru mesta a zlepšia jeho  dopravnú dostupnosť pre všetkých.

Cesty sa rekonštruovali priebežne, nezabudli sme ani na prímestské časti

Rekonštrukcie ciest v Žiline nečakali na volebný rok, asfaltovalo sa v priemere 30 000 m² ročne. A čo je dôležité, nezameriavali sme sa len na centrum mesta a sídliská, ale cesty sa rekonštruovali aj v prímestských častiach – v Žilinskej Lehote, Považskom Chlmci, Brodne, Zádubní, Budatíne a inde. Podarilo sa nám opraviť aj dlhodobo zanedbané frekventované úseky, ako bol napríklad Rondel či Ulica 1. mája.

Cyklomobilita a MHD sa stali v Žiline prioritou

Skúsenosti z iných miest jasne ukázali, že dopravné problémy definitívne vyrieši až to, keď ľudia presedlajú z áut na iné formy prepravy. Preto cyklotrasy v Žiline nikdy nepribúdali takým tempom ako dnes. Nové cyklochodníky môžu Žilinčania využívať v smere zo Soliniek do centra, na Hlinách, z Vlčiniec smerom na vodné dielo a v príprave sú úseky, ktoré s centrom mesta prepoja sídliská Hájik a Vlčince.

Pozitívne zmeny sa dejú aj v žilinskej MHD:

  • kompletne sme obnovili vozový park DPMŽ,
  • postupne rekonštruujeme všetky zastávky v meste (doteraz 32, ďalších 13 je v realizácii),
  • dopravný podnik predstavil nové, moderné technológie, ktoré cestujúcim uľahčujú život – dnes si Žilinčania môžu kúpiť lístok platobnou kartou priamo vo vozidle, či cez aplikáciu pozrieť, kde sa nachádza ich spoj a aké má meškanie,  
  • viaceré križovatky v meste majú zavedenú preferenciu vozidiel MHD, čím sa zvyšuje plynulosť hromadnej dopravy.

Napíšte mi